Anglické listy

Veselé i vážné postřehy ze životy za Malou louží

Anglické listy nyní i na blogu Idnes.cz

damijo.blog.idnes.cz

Stojí za kliknutí (na link, ne na obrázek)

http://echomagazin.com

Magazín pro Čechy a Slováky ve Velké Británii a Irsku.
http://echomagazin.com 

Věřím, věříš, věříme. Věříte?

Víra, křesťanství, náboženství

Vzkazník

Pošli emila

Klikni a uč se anglicky hravě

free vocabulary games

Oběšenec - anglická klasika

Střípky a postřehy

Co mě tak zaujalo...

Už se vám někdy stalo, že jste se ráno probudili a měli zalepené oči, plné ospalků? A přemýšleli jste, kde se tam vzali?

Posledni komentare
21.04.2007 23:02:45: cože?smiley${1}

Kulturním šokem se odborně nazývá stav, kdy nějakou dobu pobýváte v zahraničí a začnou vám na nervy lézt tamější zvyklosti a jevy, jež by vám v případě několikadenního turistického pobytu připadaly zajímavé (např. stolování na zemi), případně vzrušující (studená voda přestane téct v okamžiku, kdy namydleni stojíte pod sprchou. Teplá pochopitelně neteče vůbec).

Zatímco pro české děti je vrcholem roku 24. prosinec, pro britské je to až náš Boží hod vánoční, tj. prosinec pětadvacátý. Tomu jsou uzpůsobeny i čokoládové adventní kalendáře, jež prostě mají oproti našim ještě chlíveček s pětadvacítkou. Britská „kids“ se tedy musí těšit o den déle, za to jim však dárky do ponožky přináší Father Christmas komínem už ráno.

Posledni komentare
11.12.2007 08:04:19: smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}

Velikonoce je krásný slovanský název toho, čemu angličtina říká Easter. Etymolog – amatér by mohl anglický název odvozovat od slova East – východ, s poukazem na to, že Velikonoce se začali slavit na východě a postupně se přesunuli do celého světa.

Posledni komentare
22.04.2009 13:03:39: smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}
16.03.2009 11:44:34: smiley${1}

Začalo to nenápadně, ba téměř nevinně, po přestěhování do nového přízemního bytu. Jednoho večera se Estherka vzbudila na kojení, a zatímco nasávala, zaslechla jsem z kuchyně nějaké zvuky. Ztuhla jsem, protože týden předtím vykradli sousedy, a já byla doma sama s kojencem.

Posledni komentare
09.11.2008 08:03:58: Poučný článek, a ty citace z Krysaře v něm jsou prostě geniální!
15.05.2007 13:38:19: To bylo fakt poučné. Ale divím se, že ses na ty hlodající krysy nešla mrknoutsmiley${1}

 V Anglii jsem už zkusila leccos, ale vysokou školu ještě ne. Ne, že by mi to zas tak chybělo, přece jen jsem už ve školních lavicích strávila v kuse sedmnáct let, a za tu dobu už se Vltava dostala nesčetněkrát do moře a zase zpátky.

Posledni komentare
06.09.2008 01:46:07: Tak tento clanek jsem si precetla s velkym zajmem... za necele tydny taky zacnu studovat Early Years...
02.12.2007 22:40:34: No a ve zdravotnictvi je to tady podobne. Tvari se jako mistri a je tu byrokracie a fakt bordel. Ack...
29.09.2007 18:18:16: tak to ti olomoučáci Dobeši gratulujísmiley${1}
Nastává jeden z posledních říjnových večerů v Londýně. Kdyby se člověk neujistil na internetu, že je skutečně teprve desátý měsíc roku, myslel by si, že na dveře tluče pan Silvestr. Tak ohlušivý je zvuk petard a rachejtlí, ozývající se zvenku. A ten největší rachot nás teprve čeká! Blíží se totiž pátý listopad a s ním velké ohňostroje, slavná to “bonfire night”.
(Převzato) Velká Británie je bez nadsázky krásná a výjimečná země. Právě její výjimečnost však spočívá i v mnoha podivných zákonech, které se během dlouhých staletí uhnízdily v tamější ústavě.

Suchý. Syrový. Satirický. To jsou nejčastější s-adjektiva, jaká se ve spojení s britským humorem používají, a ne neoprávněně. Britové žertují  podobným způsobem jako my Češi, někdy se mi ale zdá, že si dokáží lépe než my zachovat vážnou tvář a přitom chrlit hlášku za hláškou.

Posledni komentare
07.06.2016 20:44:49: Ano ani che pohodě! 8-) nejlepší bankovní půjčka
19.03.2016 04:41:14: není vůbec souhlasit s předchozí zprávou :-) Nová registrace na skype
Jedním z důvodu, který žene tisíce mladých Čechů do autobusů linky
Praha-Londýn je kromě neúspěchu u přijímacích zkoušek na VŠ
a
neochoty zapojit se pracovní činností do budování našeho kapitalistického státu touha naučit se angličtině, světovému jazyku
č. 2 (hned po čínštině). A angličtina je také to, s čím tu pak tito
lidé zápasí nejvíce.
Pobývá-li člověk na ostrovech, oddělených od starého kontinentu kanálem La Manche (anglicky zvaný (English) Channel, ne La Manche drain!), nemůže se nezmínit o počasí, jímž je Británie světově proslulá.
Nutnost zpravodajství Zelené vlny je nasnadě – Londýn není Horní Dolní, kterou člověk procestuje během tří minut a to navíc pěšky, a proto se bez nějakého tomo vozidla neobjede.
Ti, co si opravdu poctivě píší deník, mohou potrvrdit, že každý den vydá klidně nejméně na jednu stránku, a když se toho semele víc, tak se denní záznam roztáhne na stránek několik. A Británie je stará jak Metuzalém (ba ještě starší), a popsat detailně její historii, to by bylo stran a stránek... jež by ovšem nikdo nečetl. No ale protože je dobré alespoň něco málo o historii této země vědět, zvu vás srdečně k základnímu výcucu, jehož přečtení vám nezabere víc času než průměrná doba konzumace jablka a tatranky, ježto jste velmi vítaní při četbě požívat. A snad to bude i zábavné.
V Česku se hodně mluví o tom, jaké jsou v Anglii skvělé sekáče, jak se v nich výborně nakupuje, že tam je levno a hlavně že se tam dají koupit opravdu pěkné a moderní oblečky. Prostě že to nejsou takové ty zatuchlé hadrárny jako na padesáté rovnoběžce, z nichž je nositelný jeden kus ze sta a to až poté, co se patnáctkrát prožene pračkou.


V rámci studia učitelství máme za úkol strávit tři týdny na místě, kde se „vzdělává, ale není to škola“. Z dlouhého seznamu doporučených působišť jsem si vybrala BBC a jako zálohu nemocniční školu, ale když ani jedno nevyšlo a mně už začínala hořet koudel u zadku, prolistovala jsem seznam ještě jednou a vyhlédla odkaz, jenž působil sympaticky nejen svou atraktivitou, ale také nevelkou vzdáleností od mého místa bydliště a hlavně uvedením kontaktního emailu (zoufale nerada něco vyjednávám telefonicky).
Posledni komentare
07.06.2016 22:21:54: Dobrý вешь :-! nebankovní půjčka s nejnižším úrokem
16.06.2015 15:35:49: Балин, to ano...:( ;-) kompletni schvaleni pujcky online
Londýn je sice velkoměsto a jeden by si řekl, že ve městě se člověk s žádnou přírodou setkat nemůže, že je to jen samý barák, auta a sem tam čokl. To takhle na vesnici, to je, panečku, fauny a flóry, to je ta opravdová příroda!
Posledni komentare
17.01.2010 18:19:04: No,musim rict,ze zdejsi anglicke veverky nejsou vubec hnede,ale sede,a ti exoticti ptaci podobni lab...
Narozeninové oslavy ratolestí jsou zde v Británii nedílnou součástí rodičovství (a zejména rodinného rozpočtu). Tzv. birthday parties se pořádají klidně už od prvního výročí příchodu děťátka na svět, ale téměř povinné jsou spíše až ve věku, kdy potomek navštěvuje základní školu (4 – 11 let). Puberťáci mají samozřejmě také svoje parties, ale co si budeme povídat, ty už jsou trochu o něčem jiném.
 Už od malička jsem byla vedena k přiměřenému oblékání vzhledem k momentálnímu počasí i ročním dobám. V létě se nosily šortky a tričko, na podzim džíny, tričko, svetřík a lehká bunda. V zimě se pod džíny musely natáhnout ty hnusné vytahané okrové punčocháče a přes svetr dobře uzapnutá tlustá bunda. Na jaře pochopitelně totéž co na podzim. Také s botami to bylo jednoduché – jeden pár na jaro a podzim, sandály na léto, kozačky na zimu. Někde vzadu v botníku se ještě válely botasky na případné výlety a holinky do lesa na houby.
(NHS – National Health Service – Národní zdravotní služba)
Na začátku července, byly zrovna takové krásné horké letní dny, jsem začala pracovat jako učitelka předškolní třídy. To bylo v pondělí. Ve středu večer už mi bylo trochu divně, ve čtvrtek, kdy jsem měla setkání s rodiči svých budoucích žáčku, už mi bylo úplně šoufl a večer jsem během dvou sekund vyhnala moderním ušním teploměr digitální číslice do hodnoty 38, 2.
Posledni komentare
18.11.2008 12:31:52: Ach jo, ja bych rekla ze cela story byla tak trochu zbytecna. Krome NHS Direct existuje totiz mnohem...
09.11.2008 20:00:48: dokonaly. Ty zazitky s NHS maji vsichni pomerne identicke, az z toho jde mraz po zadech. smiley${1}
O peníze jde vždy až na prvním místě, říká známé přísloví. Ale peníze nejsou všechno, oponuje jiné. Tato pořekadla by se mohla hádat až do nekonečna, a stejně by se nikam nedobrala, ale to jim nemusíme říkat. My se zatím můžeme v klidu podívat na to, jak si v pomyslném zápasu stojí každé z nich zde na Ostrovech.

 

Vánoční pudink je v Británii velice populární a je od Vánoc oddělitelný asi tak jako naše vánočka nebo smažený kapr. Z důvodů poměrně neznámých má však za hranicemi Spojeného království úplně příšernou pověst a člověk by skoro získal dojem, že pokud se k takové věci, která jako pudink byť jen vypadá, přiblíží, tak se osype kopřivkou (v lepším případě) nebo přímo zdechne (v horším případě).
Posledni komentare
07.06.2016 22:22:49: cool vymysleli!!! :-| půjčky ihned bez doložení příjmu
07.06.2016 21:48:28: Je mi líto, ale myslím, že Se mýlíte. Jsem si jistý. Mohu to dokázat. :-! mini pujčka do 5 minut...
19.03.2016 03:17:49: Je mi líto, ale myslím, že Se mýlíte. Jsem si jistý. Doporučuji to probrat. Napište mi PM, пообщаемс...
Jeden by řekl, že za těch šest let, co pobývám v srdci hlavního města Spojeného království, jsem se už musela seznámit se všemi místními tradicemi a máloco mě může překvapit. Ovšem šedá je teorie a jinak se zelená strom života, a tak jsem se letos na stará kolena dozvěděla o vánoční tradici, o jejíž existenci jsem dosud neměla ani šajn – totiž že spousta britských rodin chodí v době vánočních svátků do divadla na panto (vyslov pantou).

Pošta v ČR nese prostý název Česká pošta, listonošům v Německu se zase říká Německá pošta, ale na Ostrovech se pošta nejmenuje ani britská, ani anglická, ale královská (Royal Mail). Vznešené jméno jakoby naznačovalo vznešenost, ba téměř nebetyčnost zasilatelských služeb, ale – držme se při zemi, přátelé!

Posledni komentare
02.02.2009 00:17:31: no ja sobotni roznasku taky miluju a cizi postu jsme moc casto nedostavali (za 3roky asi 2x), pouze ...
...byla podle údajů zpravodajských relací sněhová nadílka, která se v pondělí 2. února 2009 snesla na jihovýchod Ostrovů a bílou peřinou zcela přikryla i Londýn. Sněžit začalo vlastně už v neděli, a již ony nedělní tři centrimetry znamenaly pro tyto zeměpisné šířky takovou spoustu sněhu, že nemálo sousedů vyrazilo v pozdních večerních hodinách ven na koulovačku. To ještě netušili, že nás doslova a do písmene čekají lepší zítřky.
Na uni jezdím svým druhým autem – autobusem. Moje první auto se totiž nachází stále ještě ve vozovém parku Škoda (simply clever!) s velkým nápisem £8995 a čeká na to, až vyhraji s Reader’s Digestem £250 000 a odvezu si ho k nám na dvoreček.
Puby jsou počenglishtělý výraz slova pub, což je anglicky hospoda, k němuž byla přidána česká koncovka první osoby plurálu. Řeč bude tedy o hospodách. Není to téma, ve kterém bych se cítila pevně v kramflecích, neb vysedávání po hospodách není mým životním stylem. Přesto cítím, že by při popisu života v Anglii nemělo být díky své významnosti ba i proslavenosti opomenuto, a tak se pokusím přispět svou troškou do mlýna a nechť si laskavý čtenář doplní (nebo také nedoplní) informace jinde.
Posledni komentare
07.10.2009 17:28:38: ahoj, dokonalej clanek,asi bych to lip nezpracovala (az budu psat tak obslehnu :))) akorat si te dov...
 
Alena Damijo. Anglické listy. (c) Veselé i vážné postřehy ze životy za Malou louží.