Anglické listy

Veselé i vážné postřehy ze životy za Malou louží

Anglické listy nyní i na blogu Idnes.cz

damijo.blog.idnes.cz

Stojí za kliknutí (na link, ne na obrázek)

http://echomagazin.com

Magazín pro Čechy a Slováky ve Velké Británii a Irsku.
http://echomagazin.com 

Věřím, věříš, věříme. Věříte?

Víra, křesťanství, náboženství

Vzkazník

Pošli emila

Klikni a uč se anglicky hravě

free vocabulary games

Oběšenec - anglická klasika

Homepage

Ze života těhotné - Devátý měsíc

Tak jsme se zdárně přehoupli do deváté devítiny těhotenství, posledního dílečku již téměř dopečeného koláče. Úderem 9. měsíce jsem dala škole sbohem a nastoupila na zasloužený odpočinek, mateřskou dovolenou.

Ano, vím, v Čechách matku uvolní z pracovního procesu nejdéle šest týdnu před předpokládaným dnem porodu, jenže v Česku trvá mateřská dovolená tři roky, takže na nějakém tom týdnu nesejde, zatímco tady nám vláda vymezila 26 týdnů, a to si pak člověk dá bacha, kdy si volno vybere.

 

Být doma je prima. Udělala jsem si seznam věcí, které bych během těch doufejme čtyř týdnů ráda zvládla (seznam, jehož realistické naplnění by zabralo asi tři měsíce), takže o nudě se mluvit nedá. Do toho se opájím zvuky řičících dětí, linoucí se z okolních škol a školek, a myslím na to, že zatímco já si tady vesele datluju, moje bývalé dětičky sklízejí matematické sešity, připravují se na angličtinu a terorizují novou paní učitelku dotazy, kdy už bude oběd.

 

Do sedmého měsíce jsem se trápila tím, že skoro vůbec nepřibírám, a snažila se z váhy vydolovat každý gram navíc. Od osmého měsíce se začala ručička váhy posouvat k vyšším číselným hodnotám tempem japonského rychlovlaku, až jsem se skoro vyděsila a váze se pokud možno vyhýbám. Snažím se utěšovat se tím, že se jedná o v těle zadržovanou vodu a ne o vedlejší produkt mých kobylkových nájezdů na zmrzlinu, šlehačku a čokoládu.

 

Objemný bříšan má kromě některých nevýhod typu snížená pohyblivost, hrochovité funění, kachní chůze, neschopnost doběhnout autobus
a nedostatek oblečení i nemálo výhod. Tak např. mě občas někdo nechá nastoupit do autobusu první a dvakrát mně bylo dokonce nabídnuto sedadlo (v ostatních případech prostě visím na tyči).  Manžel častěji používá větu: „Odpočívej“  a ačkoli ho v noci normálně neprobudí ani rána z děla, rozvinul reflex, že když se za stálého funění snažím v noci převalit z boku na bok, tak se najednou střelhbitě zvedne, zeptá se, jestli jsem v pořádku, a snaží se mě podepřít, neb má strach, že spadnu z postele.

 

Miminko v břiše je také úžasný stojánek na knihy, nápoje a talířky. Z nějakého důvodu se mimísovi nelíbí, když si na něm čtu oblíbený překlad Bible v pevné vazbě, velikost A4, 1568 stran, takže většinou knihu posadím pod břicho (aby jí mimi mělo víc na očích) a na vrchol hory Říp vtrůním zmrzlinový pohár či kávičku (samozřejmě bez kofeinu). Předpokládám, že díky tomuto pravidelnému prenatálnímu saunování bude naše miminko otužilé a zdravé jako rybička.

 

Říká se, že s těhotnými cloumají hormony a není to lež. Já naštěstí dostala značnou průpravu ve škole v kontrole negativních emocí, takže pokud jsem nebyla nevyspalá, hladová nebo unavená, tak jsem na děti ani moc neřvala.

Zato se hormony svezly na melancholické části mého já, takže jsem se občas nebezpečně dojala, když jsem dětičkám četla pohádkový příběh a pak musela předstírat, že nutně potřebuju napít, vysmrkat nebo někoho napomenout, aby se nehoupal na židli, neb se mi do očí linuly slzy nad těžce zkoušenou Kráskou v paláci zrůdného Zvířete.

 

To by se ovšem ještě dalo pochopit, že. Horší bylo, když hrála Chelsea s Manchestrem United a vzrušujícím bodem programu byl kromě utkání dvou velikánů i fakt, že pokud Chelsea vyhraje, získá pohár prestižní Anglické ligy. Manžel je, jak známo, velkým fanouškem Chelsea, zatímco mě celá Anglická liga fascinuje stejně jako loňská uschlá šiška na borovici v Horní Dolní. Přesto, když manžel vtrhl z evangelizace domů a na našem počítači značky Dell vyladil ještě v bundě, kterou neodložil až do přestávky, Radio BBC, potěšilo mě, že Chelsea vede 1:0. (Nebudu zapírat, že mě to potěšilo z ryze sobeckých důvodů; v případě vítězství Chelsea má Terry dobrou náladu, v případě prohry nebo remízy musím po zbytek víkendu poslouchat, co udělali špatně, kdo měl nastoupit, kdo neměl, že trenér je neschopný a Chelsea hru nebere vážně.)

 

Když v úvodu druhého poločasu potvrdila Chelsea své vedení vsítěním druhého gólu, nesmírně mě to dojalo a šla jsem se z toho dojetí vybrečet na záchod, aby si toho manžel nevšiml. Při závěrečném hvizdu o celkovém skóre 3:0 se mi ovšem slzy skrýt nepovedlo a Terry se mě udiveně zeptal, proč brečím. Nevypadal, že má odpověď „protože vyhráli“ by mu mé počínání objasnila, tak mě aspoň objal a já se mu vyplakala na rameni. Muži, buďte trpěliví s těhotnými ženami a mějte pro ně porozumění. 

 

Protože jsem se minule zmínila o nespavém nešvaru poslední třetiny těhotenství, následuje ještě stručný výtah postřehů z nočního života velkoměsta:

        Průměrný pohyb sousedů na naší chodbě mezi 1. a 3. hodinou ranní se snížil z 1,3 na 0,9 souseda na noc. 

¹  Kos, začínající noční árie ve 3.13, přibral do orchestru pár dalších kosáků a kolem čtvrté pořádají pánové v černých fracích nádherné koncerty. Vstup zdarma.

º Kolem čtvrté vysílají britské a americké křesťanské kanály, které sledujeme přes internet, programy ve španělštině a dalších mě nesrozumitelných jazycích. Čas na snídani.

º  Zmrzlina chutná stejně dobře ve čtyři ráno jako ve čtyři odpoledne.

»  Kolem páté je už světla jak v rozvázaném pytli. Kdo by to byl řekl?

¼     V šest, kdy je světla jak za polárního dne a kdy se kosí orchestry zapojují do soutěže o nejlepší pěvecké uskupení regionu, se člověku chce spát nejvíce. Teď už si ale spánek mohu dopřát v lahodném poznání, že za hodinu a půl nemusím vstávat do práce.

 

Milí daňoví poplatníci, děkuji vám, že tvrdě pracujete, abych mohla relaxovat doma a zodpovědně se tak připravovat na příchod človíčka, který vám jednou na oplátku budete vydělávat na důchod. („Pouštěj svůj chléb po vodě, po mnohých dnech se s ním setkáš.“)

Žádné komentáře
 
Alena Damijo. Anglické listy. (c) Veselé i vážné postřehy ze životy za Malou louží.