Anglické listy

Veselé i vážné postřehy ze životy za Malou louží

Anglické listy nyní i na blogu Idnes.cz

damijo.blog.idnes.cz

Stojí za kliknutí (na link, ne na obrázek)

http://echomagazin.com

Magazín pro Čechy a Slováky ve Velké Británii a Irsku.
http://echomagazin.com 

Věřím, věříš, věříme. Věříte?

Víra, křesťanství, náboženství

Vzkazník

Pošli emila

Klikni a uč se anglicky hravě

free vocabulary games

Oběšenec - anglická klasika

Homepage

Vánoční pudink

Vánoční pudink je v Británii velice populární a je od Vánoc oddělitelný asi tak jako naše vánočka nebo smažený kapr. Z důvodů poměrně neznámých má však za hranicemi Spojeného království úplně příšernou pověst a člověk by skoro získal dojem, že pokud se k takové věci, která jako pudink byť jen vypadá, přiblíží, tak se osype kopřivkou (v lepším případě) nebo přímo zdechne (v horším případě).
Pravda, takový vánoční pudink je poměrně hutný a nezapírám, že v receptu jsou poměrně překvapivé ingredience typu lůj, který my středoevropané považujeme za pouhé žrádlo pro sýkorky. Vše je navíc zkombinované s brandy a černým pivem, oslazené melasou, lehce osolené. Navíc ta barva a konzistence… Prostě fakt nic lákavého. Ale věřte nevěřte, není to tak hrozné. Ba je to dokonce i docela dobré, zvlášť když se to polije custardem (pudinkovým krémem), kterým Britové polévají snad všechny moučníky kromě narozeninových dortů.

 

Dnešní vánoční pudink je výsledkem receptur, přetrvávajících staletí. První zmínky o něm pocházejí ze 14. století (!), ale tehdy to byla spíš taková kaše (nazývaná frumety), jež obsahovala vařené hovězí a skopové v kombinaci s vínem a kořením. Jedlo se to hlavně před Vánocemi a bylo to takové lehké postní jídlo jako příprava na těžké vánoční chody.

 

Už na konci 16. století ale vypadal pudink zhruba tak, jak ho známe dnes. Frumety byla zahuštěna kousky chleba, vejci a sušeným ovocem, k vínu se přidalo pivo a destiláty. Není divu, že tento pudink byl čím dál populárnější. Pak ho ale roku 1664 zatrhli puritáni, zjevně se jim tam nelíbilo množství alkoholu a další vydatné složky. Když se ale žezla chopil George I., který se mohl utlouct po švestkovém pudinku, tak Frumety rehabilitoval a ustanovil za součást vánoční tabule.

 

Přestože lecjaké skupiny měli vůči Jiřího rozhodnutí jisté náminky (vždycky se najde nějaký kverulant), pudink se udržel a v době viktoriánské už byl nedílným pokrmem na vánočním stole. Tehdy se také z pudinku odstranila masa, a díky tomu se stal sladkým pokrmem, desertem.

 

Přestože dnešní pudinky mají spíše bábovkovitý tvar, dříve to bývaly koule, a to díky tomu, že se hmota před svým vařením v páře balila do vlhkého mušelínového hadru.

Tradičně se má pudink připravovat hodně dopředu, aby se suroviny dobře nacucaly, naležely a měly větší říz; nejzazší příležitostí k jeho udělání bývala dle nepsaných zákonů poslední neděle před adventem, zvaná též Stir up Sunday (“Míchající neděle”).

 

K pudinku se samozřejmě vázala spousta dalších tradic, které už dnes málokdo zná, natož aby je dodržoval. Podle jedné má být v pudinku 13 ingrediencí, představujících Ježíše a jeho 12 apoštolů. V jiných domácnostech se zase všichni členové rodiny střídali u míchání a přitom vyslovovali svá přání. Do pudinku byla přidávaná stříbrná mince, a tomu, kdo ji našel, se jeho přání vyplnila. Míchání mělo být prováděno dřevěnou vařečkou a míchat se smělo zásadně jen směrem od východu k západu v upomínku na tři krále, kteří přišli právě od východu. Už od středověku se na vrch pudinku dávala větvička cesmíny, jež podle jedněch měla přinést štěstí a měla uzdravující moc, podle druhých zase byla symbolem Kristovy trnové koruny.

 

V dnešní době se dá takový vánoční pudink samozřejmě koupit v kdejakém obchodu a v jakékoli cenové relaci. Ale kdo z vás se nebojí vlka nic, nechť si anglický pudink sám zkusí udělat (a sníst). Tady je jeden z mnoha receptů:

 

 

 

Suroviny

 

240 g rybízu

240 g sultánek

480 g rozinek

120 g citrusové kůry

240 g chleba, nakrájeného na kostky

240 g loje

240 g měkkého hnědého cukru

120 g hladké mouky

1 velká mrkev

30 g drcených mandlí

½ kávové lžičky pudinkového koření (směs drcené skořice, hřebíčku, zázvoru, muškátového oříšku)

4 vejce

2 polévkové lžíce černé melasy

2 polévkové lžíce “golden syrup”[1]

¼ lžičky nastrouhaného muškátového oříšku

nastrouhaná kůra z 1 citronu

118 ml brandy

237 ml černého piva

špetka soli

 

Postup:

 

1.     Smíchejte všechny “suché” ingredience.

2.     Oloupejte a nastrouhejte mrkev, přidejte do směsi.

3.     Přidejte rozšlehané vejce spolu s brandy, melasou a golden sirupem.

4.     Vlejte černé pivo, ale dávejte pozor, aby směs nebyla příliš tekutá.

5.     Vše dobře promíchejte dřevěnou vařečkou a nechte chvíli stát.

6.     Vymastěte formu (ideální by bylo mít přímo pudinkovou, ale ta v ČR není tak úplně obvyklá, takže to prostě narvěte, kam se to vejde), směs do ní vložte a formu přikryjte fólií nebo pečícím papírem tak, aby tam zároveň bylo dost místa, když směs nabude.

7.     Pudink můžete buď vařit v páře (což je tradiční metoda) nebo v tlakovém hrnci. V páře se pudink vaří 8 – 9 hodin, v papiňáku jen 2,5 h. Při vaření v páře dejte pozor, aby se voda zcela neodpařila a pravidelně ji dolévejte.

8.     Po uvaření uchovávejte v chladném a tmavém místě až do Vánoc.

 

 

 

 

Užitečná slovíčka – Useful vocabulary

pudink – pudding

lůj – suet

koření – spice, seasoning

bábovkovitý – jelly shape

míchat – stir

mince – coin

cesmína – holly

 [1] Nejsem si jistá, zda jde sehnat v ČR. Místo něj tam lze ovšem vrazit javorový sirup, v nejhorším případě med.

Poslední komentáře
07.06.2016 22:22:49: cool vymysleli!!! :-| půjčky ihned bez doložení příjmu
07.06.2016 21:48:28: Je mi líto, ale myslím, že Se mýlíte. Jsem si jistý. Mohu to dokázat. :-! mini pujčka do 5 minut...
19.03.2016 03:17:49: Je mi líto, ale myslím, že Se mýlíte. Jsem si jistý. Doporučuji to probrat. Napište mi PM, пообщаемс...
 
Alena Damijo. Anglické listy. (c) Veselé i vážné postřehy ze životy za Malou louží.