Anglické listy

Veselé i vážné postřehy ze životy za Malou louží

Anglické listy nyní i na blogu Idnes.cz

damijo.blog.idnes.cz

Stojí za kliknutí (na link, ne na obrázek)

http://echomagazin.com

Magazín pro Čechy a Slováky ve Velké Británii a Irsku.
http://echomagazin.com 

Věřím, věříš, věříme. Věříte?

Víra, křesťanství, náboženství

Vzkazník

Pošli emila

Klikni a uč se anglicky hravě

free vocabulary games

Oběšenec - anglická klasika

Homepage

Equal Opportunities

 A už mi to fakt začíná docela točit. Rozumějte, já jsem všemi deseti pro politiku rovných příležitostí, ale to, jak se někdy praktikuje, nad tím mi zůstává rozum stát.

 

Začalo to na uni, když se naše tutorka prořekla, že mají při přijímání nových studentů kvóty, kolik by měli vzít procent mužů, žen a kolik představitelů etnických menšin. Politicky nekorektně nám sdělila i nepřímou implikaci z tohoto vládního příkazu, a sice to, co jsem vždycky tušila, že je v podstatě výhodnější být etnická menšina než takový běloch (ještě že jsme aspoň Češi, být Angličan, tak je to už asi úplně ztracené). Moje ghanská spolužačka začala soptit, protože získala dojem, že byla přijata jen proto, že se přihlásilo málo černochů a potřebovali nějaké nabrat, aby jako teda splnili ty kvóty.

 

Další šok jsem utrpěla před Vánocemi na praxi ve škole. Pominu Vánoce samy o sobě, že je nevhodné říkat Veselé Vánoce a je zakázané si v úředních budovách přání s tímto nápisem vystavovat, aby se náhodou nepohoršili zastánci ostatních náboženství. Místo toho se používá nábožensky a kulturně neutrální Seasons Greetings. Teď mě napadá, že bych se vlastně dodatečně měla urazit, protože jsem na podzim viděla na autobusu a v Morrison’s reklamu s nápisem Happy Ramadan. No ale zpět k té praxi. Suplující učitelka ve škole probírala s dětmi říkanku Twinkle twinkle little star a protože bylo před Vánocemi, zavzpomínala na narození Ježíše a hvězdu, která přivedla mudrce z východu k nově narozenému králi světa. Tu se učitelka náhle zarazila, otázala se třídních asistentů, jestli některé dítě Vánoce z náboženských důvodů neslaví, a pak zcela reálně zauvažovala nad tím, jestli by se ono dítko nemělo vzdálit ze třídy. Spadl mi kámen ze srdce, když tuto myšlenku zapudila. Já sama jsem sice naprosto přesvědčená křesťanka, ale myslím si, že je dobré a důležité dozvědět se něco i o ostatních náboženstvích.

 

Nejvíc mě ale dostalo, když jsem ve třídě vytvořila nástěnku na motivy pohádky o třech malých prasátkách, z nichž jedno si postavilo domeček ze slámy, druhé z větví a třetí z cihel, a jen ten cihlový vydržel útok vlka a nespadl, když na něj vlk foukal. Všichni nástěnku chválili (slámový domeček a domek z větví jsem lepila několik dní), než přišla zástupkyně ředitele, už tak lehce vystresovaná z nadcházející ispekce Ofstedu. Výtvor sice také pochválila, ale pak řekla, že teda neví, neví, ale aby se nad tím někdo nepohoršil, protože prasata jsou přece pro muslimy nečistá zvířata a ve škole je muslimských dětí poměrně dost. Nakonec to třídní učitelka ukecala, jakože se jedná o výuku tradiční pohádky a ne propagaci prasat, a díky tomu jsem nástěnku nemusela strhnout a předělat na Červenokarkulkovskou.

 

A tehdy mně s konečnou platností došlo, že Equal opportunities jsou sice o tom dát stejnou příležitost všem a v případě podezření z diskriminace se člověk díky této politice a funujícím zákonům může dobře uhájit. Leč bohužel ta rovnoprávnost už někdy dochází tak daleko, že všichni jsou sice rovní, ale někteří jsou rovnější o něco víc.

 

Žádné komentáře
 
Alena Damijo. Anglické listy. (c) Veselé i vážné postřehy ze životy za Malou louží.